Aparaty słuchowe

Pierwszy etap jest najtrudniejszy. W pierwszej chwili po włączeniu aparatu Twoje dziecko nie będzie rozpoznawać otaczających dźwięków. Należy dziecko do nich przyzwyczajać i ćwiczyć:

  • nowy aparat należy wypróbować w domu, w spokojnym otoczeniu, regulując odpowiednio poziom głośności
  • nie należy zwiększać poziomu głośności bardziej niż jest to konieczne, ponieważ otaczające dźwięki mogą okazać się nieprzyjemne
  • gdy widzisz, że Twoje dziecko z wadą słuchu czuje się zmęczone, rozdrażnione wyłącz aparat i zrób krótką przerwę.

Nauka słyszenia może trwać długo, lecz miliony ludzi posługujących się aparatami słuchowymi może zaświadczyć, że wysiłek zostanie zrekompensowany.

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat zauszny: należy do jednych z najbardziej popularnych. Zauszny aparat słuchowy umieszcza się za uchem użytkownika i łączy z wkładką uszną za pomocą plastikowego wężyka.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne: charakteryzują się wbudowaniem części elektronicznej bezpośrednio do wkładki usznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tych aparatów: model wewnątrzmałżowinowy, odzwierciedlający kontury małżowiny usznej i model kanałowy, umieszczany w kanale słuchowym.

Konserwacja aparatu słuchowego

Regularna konserwacja i czyszczenie może przedłużyć żywotność aparatu i zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie:

Konserwacja wkładki zausznego aparatu słuchowego:

  • czyszczenie wkładki przy pomocy drewnianej wykałaczki (nie powinno używać się igieł, szpileczek, gdyż mogą przedziurawić lub uszkodzić wkładkę),
  • czyszczenie za pomocą tabletek musujących, takich samych jak używa się do pielęgnacji protez zębowych,
  • czyszczenie w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie opłukiwanie ciepłą wodą.

Nie ma znaczenia, która z metod jest używana. Ważne jest uzyskanie całkowitej drożności wkładki przed jej ponownym założeniem. Wkładka powinna być przedmuchiwana za pomocą specjalnej pompki lub osuszona przez pozostawienie w pobliżu średnio nagrzanego kaloryfera.

Konserwacja zausznych i wenątrzusznych aparatów słuchowych:

  • wycieraj aparat delikatną, suchą ściereczką, nigdy nie używaj do czyszczenia wody
  • jeżeli aparat słuchowy jest nieużywany, powinien być wyłączony
  • jeżeli przewidujesz wyłączenie aparatu na kilka dni, należy wyjąć baterię i pozostawić w suchym miejscu, po oczyszczeniu
  • aparat należy chronić przed działaniem wysokich temperatur i wilgoci.
  • należy zdejmować aparat przed kąpielą, używaniem suszarki lub lakieru do włosów.

Kontakt z wodą

Aparaty słuchowe są zaprojektowane w sposób pozwalający na ich używanie w dużym zakresie temperatur, a nawet na ich upuszczenie z niedużej wysokości. Jednak nie są wodoodporne i nie powinny być używane pod prysznicem, w wannie, czy podczas pływania.

Jeżeli aparat słuchowy zostanie zamoczony, należy wyjąć baterię, przetrzeć obudowę aparatu suchą szmatką, a następnie poczekać aż aparat wyschnie. Nie należy suszyć aparatu w piecyku, a w szczególności w mikrofalówce! Spowoduje to trwałe uszkodzenie aparatu. Jeżeli Twoje aparaty po zamoczeniu nie działają po paru godzinach osuszania, należy skontaktować się z protetykiem słuchu.

Warunki zewnętrzne

Wilgotność, pocenie się lub kondensacja pary mogą być przyczyną problemów, w zależności od pory roku, skłonności do pocenia się i rodzaju aparatu słuchowego. By zapobiec tego typu problemom należy używać specjalnych, łatwych w użyciu, zestawów suszących. Nieduży wydatek na zakup takiego zestawu i jego regularne stosowanie może wydłużyć życie aparatu słuchowego nawet o kilka lat.

Jak trwałe są aparaty słuchowe?

Czas życia aparatów słuchowych wynosi przeciętnie od 3 do 5 lat, w zależności od sposobu pielęgnacji, właściwości chemicznych ciała i stopnia zmienności słuchu Twego dziecka. Jeżeli jego słuch uległ niedużej zmianie, aparat słuchowy powinien zostać odpowiednio dostrojony.

Pamiętaj, że potrzeby komunikacyjne Twojego dziecka mogą się również zmienić. Jeżeli zajdzie duża zmiana w stylu życia lub wielkości ubytku słuchu, może okazać się, że potrzebujesz innego typu aparatu słuchowego o innych właściwościach.

Problemy z aparatem słuchowym

Gdy aparat nie funkcjonuje prawidłowo, należy przeprowadzić następującą procedurę: włożyć świeżą baterię do aparatu i włączyć, ustawić przełącznik ‚M-T’ w pozycji M i maksymalnie zwiększyć głośność. Jeżeli nie słychać charakterystycznego gwizdu, należy sprawdzić czy:

  • umieszczono świeżą baterię,
  • bateria umieszczona jest prawidłowo w czystym pojemniku na baterię,
  • aparat jest włączony,
  • ‚wyjście dźwięku’ lub wkładka uszna nie są zablokowane przez woskowinę,
  • plastikowy przewód lub sama wkładka nie są zawilgocone.

Sposób przechowywania baterii

Baterie należy przechowywać w suchym miejscu. Długość życia baterii zależy od rozmiaru, czasu używania i poziomu głośności aparatu. Informację o przewidywanym czasie życia baterii zapewni specjalista.

Oznaki wyczerpania baterii

Jeżeli zauważysz, że musisz ustawiać głośność aparatu dziecka na większą niż dotychczas, jeżeli dźwięki są zniekształcone, lub aparat słuchowy przestał działać, oznacza to, że należy już wymienić baterie.

Baterie są toksyczne i powinny być trzymane w miejscach niedostępnych dla dzieci, zwierząt, osoby niewidome i każdego, kto mógłby je przez przypadek połknąć.


Pomóż Światu nas usłyszeć! Każdy, nawet najmniejszy gest, wspomagający naszą akcję jest dla nas bezcenny. Prosimy Cię o 'lubienie', 'tweetowanie' i 'plusiki'. Dziękujemy! :)
Dołącz do nas!