Gdy dziecko nie słyszy

Dr n. med. Michał Michalik
Specjalista otolaryngologii chirurgii głowy i szyi
Centrum Medyczne MML w Warszawie

Artykuł powstał przy współpracy z Olivocap oferującym preparat rozpuszczający i usuwający woskowinę uszną.

15–20% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Prawie 60% rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu.

osrodek

Dlaczego tak się dzieje, gdy mamy wprowadzone przesiewowe badania słuchu? Często jest to niestety wynikiem zaniedbań rodziców odnośnie wykonania badań kontrolnych zalecanych przez lekarzy.

Diagnoza i co dalej?

Diagnoza, że dziecko nie słyszy czy niedosłyszy zawsze jest dla rodziców wstrząsem, nawet, gdy się jej spodziewają. Jest to ogromny stres, z którym trudno sobie poradzić. Pomocą są grupy wsparcia, stowarzyszenia, które tworzą rodzice dzieci niedosłyszących i niesłyszących. Oni już przez to przeszli i służą swoim doświadczeniem tym, którzy dopiero na tę trudną drogę wkraczają. Każdy może zarazem dawać i otrzymywać, doświadczać swojej słabości i siły, przeżywać i współprzeżywać smutek, radość i nadzieję, co jest znaczącym walorem grupy wsparcia dla rodziców. Spotkania przebiegają w atmosferze zaufania i przyjaźni, o co dbają wszyscy uczestnicy, ustalając na początku obowiązujące na stałe reguły podczas spotkań. Wszyscy dbają również o to, by nikt nikogo nie krytykował, nie oceniał i nie pouczał. Dzięki temu rośnie w rodzicach wiara we własne siły, poczucie mocy i kompetencji w wychowaniu własnego dziecka.

Moje dziecko ma aparat

Jeżeli u Twojego dziecka stwierdzono ubytek słuchu i konieczność używania aparatów słuchowych – nie reaguj paniką. Dziecko od samego początku powinno wiedzieć, że aparaty słuchowe będą jego przyjacielem, a nie czymś, co negatywnie wyróżni go z otoczenia Aparaty słuchowe dla dzieci dostosowane są do ich niewielkich uszu. U małych dzieci zaleca się stosowanie zausznych aparatów słuchowych. Starsze dzieci, po konsultacji ze specjalistą, mogą wybrać noszenie aparatu wewnątrzkanałowego lub wewnątrzusznego.

Rodzaj aparatu zależy również od ubytku słuchu.

Jak utrzymać aparat słuchowy w czystości?

Nie bój się dotykać aparatu Twojego dziecka. Aparaty słuchowe i wkładki należy czyścić codziennie miękką, suchą ściereczką. Zanim weźmiesz do ręki aparat słuchowy upewnij się, że masz czyste i suche ręce. Do czyszczenia aparatów nie stosuj wody, płynów czyszczących, rozpuszczalników ani alkoholi, ponieważ mogą one uszkodzić aparat słuchowy. Oczyszczaj aparat z woskowiny usznej, gdyż zatyka ona otwory wkładki i jest jedną z przyczyn wywołujących problemy w działaniu aparatu.

Jak dbać o ucho mające kontakt z aparatem słuchowym?

Dziecko noszące aparat słuchowy może mieć tendencję do nadprodukcji woskowiny usznej. Poza tym korzystanie przez wiele godzin z aparatu słuchowego zaburza proces naturalnego oczyszczania przewodu słuchowego z woskowiny powodując tworzenie się korków woskowinowych blokujących przepływ dźwięków.

Ucho w sposób ciągły jest również podrażniane przez aparat. Naskórek może ulegać złuszczeniu dodatkowo wywołując swędzenie i objawy uczulenia. Szczególnie zalecane jest wówczas stosowanie naturalnych preparatów do rozpuszczania i usuwania woskowiny dodatkowo nawilżających kanał ucha i zapobiegających infekcjom.


Pomóż Światu nas usłyszeć! Każdy, nawet najmniejszy gest, wspomagający naszą akcję jest dla nas bezcenny. Prosimy Cię o 'lubienie', 'tweetowanie' i 'plusiki'. Dziękujemy! :)
Dołącz do nas!