Implanty

Czym jest i jak działa system implantu ślimakowego?

Implanty ślimakowe są elektronicznymi protezami, wszczepianymi podczas operacji chirurgicznej osobom z obustronną głuchotą lub obustronnym głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym. Cały system składa się z części wszczepianej na stałe i mocowanej pod skórą w obrębie kości czaszki. Od tej części do ucha wewnętrznego – ślimaka, odchodzi wiązka miniaturowych elektrod, których zakończenia stymulują poszczególne grupy włókien nerwu słuchowego. Za uchem znajduje się część zewnętrzna systemu – tzw. procesor mowy. Do niego docierają wszystkie dźwięki z otoczenia. Są odpowiednio kodowane, zamieniane w impulsy elektryczne a następnie przez skórę przekazywane do wszczepionej na stałe części wewnętrznej. Ponieważ mózg otrzymuje informacje dźwiękowe ze stymulowanego neru słuchowego bardzo szybko, to odbiór wrażeń akustycznych następuje praktycznie w chwili zaistnienia. Procesor mowy jest zasilany miniaturowymi bateriami podobnie jak aparat słuchowy.

W Polsce stosowane są implanty firm: Advanced Bionics Ear, Cochlear oraz Medel. Wszystkie rodzaje implantów stosowane są z powodzeniem zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych w leczeniu głuchoty i głębokiego niedosłuchu.


źródło: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Szersze informacje na temat implantów ślimakowych oraz pniowych są umieszczone na stronie Klubu Osób Implantowanych „Ślimaczek” w zakładce „Co warto wiedzieć”. Serdecznie zapraszamy!


Pomóż Światu nas usłyszeć! Każdy, nawet najmniejszy gest, wspomagający naszą akcję jest dla nas bezcenny. Prosimy Cię o 'lubienie', 'tweetowanie' i 'plusiki'. Dziękujemy! :)
Dołącz do nas!